Ewert and the Two Dragons - Good Man Down (2011)

|
               1. (In The End) There's Only Love
 2. Good Man Down        
3. Jolene                      
 4. Panda                       
 5. Burning Bush            
 6. Sailor Man                
 7. The Rabbit               
 8. Road to the Hill        
 9. Falling                     
 10. You Had Me at Hello

  Üldjuhul on teada, et haige olemine on üks igavesti nõme asi - kiiresti hakkab kohutavalt igav ning suurem osa ajast möödubki lihtsalt magades. Õnneks oli aga veerandi algul haige oldud päevadest kasu - Terevisiooni vahendusel jõudis minuni info Ewerti mansa uuest albumist, mis pärast saates esitatud varianti "Jolene'st" osutus albumiks, mis tuli kindlasti soetada. Pikalt sai oodatud, et plaat jõuaks Rahva Raamatusse ning kui CD keerles minu arvutis, sain aru, et olin teinud hea ostu. Otseslt ongi neid keeruline mingisse kindlapiirilisse žanri paigutada - eelmine album oli selgelt üsna toores mathrokk, aga sellel albumi puhul on tegu juba sellise omanäolise folkbändiga, mis nõretab popimõjutustest ja kergusest. Eelpool mainitud ainetest nõretumine ei ole aga mingil juhul halb, kuna muhe kergus muudabki selle albumi väga mõnusaks kuulamiseks ehk kuulamine ei vaja mingit mõttetööd - lükkad plaadi mängijasse ning naudid ülikõva ebaeestlaslikku Eesti bändi. Otseslt ei tahaks nüüd küll lugusid välja tuua, kuid minu silmis on albumis kaks osa - esimese osana jäävad silma esimesed kolm lugu, milles peegeldub otsene peavoolule suunatus ja eriline kergus - mõnus tempo ja teatav tšillmaik, ent teine osa ehk ülejäänud seitse pala näitavad selgelt seda, et neil on midagi pakkuda ka valivamale "hambale". Lõpupoole on ülioluline lugudes just lüürika ning nagu Pokinenilgi, tahaplaanil on just instrumentaal. Lõpetuseks olekski arvatavasti paslik kiita just Erki Pärnojat - taaskord oled sa ennast seganud ühe tõeliselt vägeva trupi töösse ning soovin igati edasist edu. Kodune folkalbum, mis oma ülevoolava kerguse ja teatava naivismiga poeb paljudesse südametesse (ning on seda ka juba teinud)

WALL-E (2008)

|

 Aasta on 2700 ning maakera on pilgeni täidetud igasuguse rämpsu ja prahiga. Et emake Maa jälle elamiskõlblikuks muuta, lahkus inimkond planeedilt ning jättis koristama miljoneid väikeseid roboteid. Koristusprogramm aga luhtus ning alles jäi ainult üks pisike robot, WALL·E. WALL·E veedabki oma päevi tehes seda, milleks ta loodi. Kuid kui Maale saadetakse progressi uurimiseks sond veel ühe väikse robotiga, leiab WALL·E oma elu armastuse.

WALL-E tundus mulle kunagi üsna ebamäärase animatsioonina - enne filmi loetud kirjeldused ei jätnud miskipärast lihtsalt kuigi kutsuvat tooni. Pärast väljatulekut aga sai kohe film ülevoolavalt palju positiivseid ülevaateid ning tuhinas vaatasin selle tollal mingi üsnagi juustuse kvaliteediga ära. Pean nentima, et sellal tundus ta liiga igavana, kuna sel ajal olin veel tüüpiline TV3-äktsionfilmivaataja. Pärast seda nägemist sai see film aga veel kaks korda nii palju positiivset vastukaja kui enne ning nüüd oli mul võimalus seda kõike nautida uuesti ning kordi parema kvaliteediga - miks mitte. Seekord vaatasin aga film hoopis-hoopis teise pilguga - julgeksin isegi öelda, et üks paremini viimistletud ulmefilme viimasel ajal (pean silmas just kosmoseteemat). Loomulikult ei ole Disney ja Pixari filmides eriliselt oluline just õhustik, vaid põhirõhk on siiski ülimõnusatel karakteritel. Seegi kord sai näha tõeliselt südamlikku armastuslugu kahe roboti vahel - taoline madalama klassi koristajaroboti ja elegantse nii-öelda detektiivroboti vahel oli ikkagi tõeliselt südantsoojendav. Filmis kujutati ka inimesi, aga nad jätsid pigem teadmatute prussakate mulje, kes lendlesid enda toolides ringi ja ei aimanud midagi - ainus reaalselt avatud silmadega inimene oli gigantlaeva Axiom kapten, kes sai arvutiprogrammi abil suurel hulgal infot huvitavatest Maa võludest. Kõik need pisidetailid ja südamlikkus moodustavadki filmi, mis mölluaustajale võib jätta tõepoolest väheke sandi tunde, ent filmihuviline suudab kindlasti nautida selle filmi igat aspekti. Loomulikult on väga kiiduväärne ka suurepärane soundtrack, mis jooksiski põhiliselt filmi esimesel 40-minutil taustaks, kuna sellal ei öeldud praktiliselt mitte ühtki sõna peale "Oh", "WALL-E" ja "EVE". Kindlasti film kõigile animatsiooniaustajatele ja nagu kaptengi ütles - "You kids are gonna grow all kinds of plants! Vegetable plants, pizza plants."
(ALUSTAN NÜÜDSEST KA UUE HINDAMISSÜSTEEMIGA, MIS KUJUTAB ENDAST MINGIT ISELOOMUSTAVAT LAUSET IGA FILMI KOHTA ARVUSTUSE LÕPPU NING LISAN NEID KA EELNEVATELE POSTITUSTELE)  Suurepärane romantiline ulmeanimatsioon


Tundub sarnane ?!

Up in the Air (2009)

|


Ryan Bingham veedab enamuse oma ajast mööda Ühendriike ringi lennates ja inimesi vallandades - see on mehe elukutse, milles on ta lausa põrgulikult hea. Tema ideaalne karjäär aga ähvardab kokku variseda, kui firma palkab tööle noore naise Alexi, kes tuleb lagedale uue innovaatilise lahendusega: hakata inimesi vallandama läbi Interneti. Päästmaks enda karjääri, otsustab Ryan teha kõik võimaliku, et Alexi idee ei teostuks.


 Up in the Air'i nägin ma esimest korda üsna kohe, kui see levisse sattus - sellal olin ma lummatud kogu selle filmi stiilsusest ja voolavusest, aga mõtte suursugusus mulle kohale ei jõudnud. Nüüd uuesti vaadates sain aga elamuse nii-öelda täie raha eest. Selle filmi näol on kindlasti ühe veidraima filmiga - Jason Reitmani stiil on loomulikult teada, aga Juno ja Smoking ei jõudnud kumbki taolisele omapärasuse tasemele, kus on käesolev film. Filmi kõige vastuolulisem ja kurvem tegelane oligi kahtlemata Ryan Bingham - tema elu ei koosnenud millestki muust kui vaid pidevalt vahetuvatest hotellitubadest, inimeste vallandamisest ning hingetutest rutiinsetest tegevusest nagu lennujaamas toimuvad protseduurid. Samas peab ta aga motivatsioonikõnesid erinevates hotellides, kus ta lahkab kogu elu rasket koormat enda õlul, kui piltlikult paigutada kogu enda elu seljakotti. Tema puhul seda probleemi aga ei ole - tal on asju täpselt ühe keskmises suuruses ratastega kohvri jagu ning tema tutvusringkond piirneb vaid perekonnaga.


 Põhilised vasturääkivused tekivadki just üksilduse teemal. Väidtavalt veetis Ryan ühe aastaga õhus 350 000 kilomeetrit ja 322 päeva, mis on 100 000 kilomeetrit rohkem kui ühe otsa lend Kuule. See aga tekitabki olukorra, mil tema pikimadki suhted päädisid mõne tunniga. Valgust tema ellu tõi küll Alex, ent tema oli justkui turvaköis, millest haarata, kui tunned end ebakindlalt. Nende kriteeriumite alusel võiks tegelikult isegi pidada Binghami üheks hingetuimaks kaabakaks, keda filmides nähtud on, vaatamata sellele, et tegu on kergelt koomilise draamaga. Väga üldjoontes ju ongi tema elu ainus eesmärk reisida ühest kohast teise ning ning nendes niiöelda vahepunktides vallandada külma südamega hulk inimesi ning lahkuda. See ongi justkui kõige kohutavam külg tema elu juures - kõik tema lühikesed tutvused inimestega lõppevad sõimurahega või pisaratega.
Vähem vastandlik ei olnud aga ka Alex, kellel oli Ryaniga pealtnäha isegi mingi pinnapealne suhe. Tema oli aga paadunud abielurikkuja, kes arvas et ka Ryan tegeleb sama asjaga, ent tegelikult olid nad täiesti erinevad inimesed. Tegelikult oleks veidikene rohkem tahtnud Alexi kohta teada, kuna praegusel hetkel ongi üsna keeruline temast kui tegelasest midagi lähemalt rääkida. Mõistetav on aga Ryani otsus elada teel, kuna tema perekond oli väga endassetõmbunud ja korrapäratu - tegelikult oli ju Ryan samasugune, ent tema püüdis kogu oma üksilduses ja kibestumuses peita seda reaalsust pintsaku ja kohvriga. Pikalt võiks diskusseerida ka teemast kui sellisest. Kas vallandamine üle veebikaamera oleks tõepoolest mõistlik otsus - arvatavasti väga suurt vahet seal ei tekiks, kuna nii-öelda teate edasiandja on nii või naa vallandatavale tundmatu ning üle veebikaamera puudubki võib-olla teatav pinge, mis võib lõppeda teate edasiandjale sinise silmaga. Aga see selleks, teema kui selline ei olnud antud olukorras just siiski kõige olulisem, see oli lihtsalt taustliin mis illustreeris kogu lugu. Pealtnäha on tegu väga kerge ja sarkastilise filmiga, ent sügaval põhjas on film ikkagi väga kurb lugu ühest üksildasest mehest, kelle depressiooni tugevdab veel hõbedast kaart, mille ta saab 10 000 000 lennatud miili eest - selge märk tema elu tühjusest ning samuti vastus piloodi küsimusele "Kust te küll nii palju aega võtate ?". Kohutavalt omapärane film, mis ei istu just igaühele, kuid teemat mille üle arutada on ning vaatamisrõõmu saab siit kindlasti. Uuenduslik kvaliteetdraama kohatise huumoripuistega

 Üleval fiktiivne Ryan Bingham, all reaalne variant


Foo Fighters - Wasting Light (2011)

|
                 1.     Bridge Burning             
2.     Rope            
            3.     Dear Rosemary      
           4.     White Limo            
        5.     Arlandria           
           6.     These Days           
            7.     Back and Forth      
                     8.     A Matter of Time            
                    9.     Miss the Misery            
                    10.     I Should Have Known    
  11.     Walk             

  Foo Fightersi uut albumit ma tegelikult väga ei oodanud - huvi tekkis alles pärast esimeste singlite ilmumist. Rope kiskus mind koheselt kaasa ning pärast esimest kuulamist jäi korduvalt tiksuma, ent pisikese õlitilgana potis kõlas minu jaoks White Limo. White Limo puhul on minu arust tegu liialt ülekeeratud looga - kui vaadata praeguse albumi ühtlast rahulikku joont, mil kõik lood lähevad üldiselt sarnaseses alternatiivrokilikus tempos, siis White Limo on küll instrumentaalselt väga hea üllitis, ent vokaal on selline, mis paneb varbaküüned häirivusest kaks korda kiiremini kasvama. Puhtalt minu arvamus, aga siiski. Eriti südantsoojendav on aga see FF'ile omane kvaliteet - neli aastat tööd on ikkagi kandnud vilja ning üllitatud on album, kust on ülimalt keeruline tuua välja otseselt mingeid lugusid, mis vääriks erilist tähelepanu - ühtlane ülihea kvaliteet on üks kriteeriumitest, mida viimasel ajal näeb aina vähem. Kui püüda tuua välja isiklikke lemmikuid, siis võib-olla on kõige rohkem tiksunud Bridges Burning ja Arlandria - mõlemad on tüüpilised catchy lood ning mõlema puhul on mingisugune veider kummitav moment. Üldiselt aga väga viis pluss album ning parema tasemega album kui Echoes, Patience, Silence & Grace. Sukeldumine uude maailma - Foo Fightersi uus album omab teataval moel sarnast maitset kui Kuningate viimane album

Demon Hunter (2005)

|

Jake Greymani hüütakse harva nimepidi. Enamus inimesi tunneb teda, kui Deemonikütti. Pikki aastaid on mees töötanud Vatikanile alluva salaühingu heaks. Ühingu eesmärgiks on reaalsesse maailma tunginud deemonite hävitamine. Deemoneid sigineb järjest juurde, kätte on jõudmas otsustav lahing. Surmaingel Asmodeus on koondanud Pimeduse väed ja tahab hävitada maa pealt kõik elava. Ainukeseks takistuseks tema kohutava plaani täideviimisel on Deemonikütt - või siiski...

 Eile õhtul oli üsna igav ning mõtlesin et vaataks midagi lühikest ja võimalikult ajukat - selle mõtte peale avastasingi, et olen kunagi soetanud odavmüügiletist endale sellise DVD ning kuna sisekokkuvõte tundub juba nii meaningless ja pikkust oli vaid 75 minutit, siis ei jäänud muud üle kui vaatama hakata. Ausalt öeldes, kartsin ma isegi hullemat kogemust.
Üldpildis on film muidugi täiesti kohutav, kuna suurem osa episoodilistest tegelastest peksab täielikult segast ning sisu mõistmine on praktiliselt võimatu, aga samas ongi sisu suhteliselt random - Billy Drago ehk Asmodeus rahuldab naisi ja Sean Patrick Flanery ehk Greyman tapab neid. Parim ning kõige meelelahutuslikum roll oligi ilmselt Flanery'l, kuna tema hingetu olek oli lihtsalt ülimuhe - tatsas tuima näoga ringi, tampis vahepeal mõned turvamehed ära ja lõpetuseks rääkis veel deemonnunnale, et ta täidab vaid enda kohust ja blabla. Üldiselt noh, selle filmi ajaks võib aju "Off" peale jätta ning rahulikult nautida ajukat dialoogi, kergelt pornofilmilikku õhustlikku ja Sean Patrick Flanery tuima tampimist - reiting 16+ DVD-karbil on minu arust küll sügavalt underrated, paljast keha oli seal filmis ikka peaaegu võrdselt mingi kesise pornofilmiga. Üsnagi igav saastõudukas, millesse toovad valgust kohatised naeruväärsed seigad

Ei leidnud sarvilise naisdeemoni pilti, seega panin midagi sarnast

Stalker (1979)

|
Nimetu linn, mille lähedusse tekib ühel päeval ala, kus ei kehti füüsikaseadused, inimesed jäävad kadunuks ja toimub muudki salapärast. Tsooniks kutsutud ala on suletakse ja kes sinna läheb ja vahele jääb, riskib mahalaskmise või vanglakaristusega. Kuid ka Tsoon ise võib nõuda su elu. Stalkerid on mehed, kelle jaoks Tsoon on kinnisidee, eluviis ja elatusvahend. Filmi peategelane, keda kutsutakse samuti Stalkeriks, viib inspiratsiooni kaotanud Kirjaniku ja endaga salaplaani kaasas kandva Professori Tsooni, et leida sealt ruum, kus võivad täituda kõik. 


 Stalker on kindlasti üks film, millega kaasneb juba soojenduseks palju eelarvamusi - kes ei ole temaatikaga kursis, kardab sellest teosest arvatavasti midagi kohutavat. Mina olen aga teemaga kursis kõigi võimalike kanalite kaudu - raamatut olen lugenud kolm korda ning käed olen külge pannud ka kõigile Stalkeri mängudele. Tänu sellele saavutabki teos arvatavasti minu silmis kõigi aegade vägevaima ulmefilmi tiitli - vägagi subjektiivne tiitel, ent sellist karakterite perfektsust, ülimat õhustikku ja pidevat hirmu on ülimalt keeruline teha ning lisaks jätta veel tohutult ruumi isiklikele otsustele ja sisestele võitlustele. Minu isiklikuks lemmikuks küljeks ongi kindlasti karakterite ülihea ülesehitus. Kirjanik on kibestunud ja loominguvaene alkohoolik, kes läks otsima Tsooni inspiratsiooni. Esimesed stseenid temast baaris ning Tsooni esimestel sammudel jätsid temast ikka väga selge mulje - alkoholist pimestatud kirjanik, kes püherdab omas pasas ning kellel puudub Usk. Esimised Tsooni hammustused muutsid teda aga valvsamaks ning õige pea tuli välja tema reaalne pale. Filmi keskpaigas olidki arvatavasti parimad just tema monoloogid, mil ta üritas nii-öelda hirmu peletamiseks mõtestada lahti elu ning samas lahata Ruumist tuleneva kõiksuse hoomamatust - samuti suutis ta enda heietustega avada mingil määral isegi Stalkeri silmi olukordades, mil tema Usk sai võitu tema tunnetest ning mil ta vajaski teatavat maapeale tirivat mõttesähvatust.
 Professor oli suhteliselt mittemidagiütlev teadlane, kelle südamesooviks oli olla keegi - ta soovis võita Nobeli preemia. Tema oli täielik vastand Kirjanikule - kui Kirjanik oli isepäine ning täielik heietaja, keda ei huvitanud Stalkeri õpetused ning kes lähtus vaid omadest põhimõtetest, siis Professor oli valvas ning lähtus vaid omast eesmärgist. Professorile oli oluline vaid üks - jõuda Ruumi, ent temaga pidi ALATI mingil teadmatul eesmärgil kaasas olema  tema seljakott. Filmi lõpus selgub aga ka Professori salajane maailmaparandajalik pale, ent tema karakter jäi filmi jooksul siiski üsna samasuguseks ning taolist kasvamist nagu oli Kirjaniku puhul ei saa täheldada. Tema hindas põhiliselt tüüpilisi maiseid väärtusi - tema jaoks ei olndud oluline Tsooni täielik vaikus ja hurmavus, elu mõtte üle arutamine ning reeglite eiramine. Ta oli rahul, kui sai vahepeal süüa võileiba, juua teed ning magada, ei midagi muud - tema esindaski üldiselt filmis kõige inimlikumat poolt. 
 Stalker on tegelane, kellel on osaks võime tunda Tsooni saladusi - ta oskab seal ringi käia, teab lõksude iseloome ning üldiselt on tema pealispinnaks kangelane. Kangelaseks pidasid teda kaudses mõttes ka Professor ja Kirjanik, kuna tema teadmised ja seotus Tsooniga olid ebaharilikud ning mõistmatud. Stalker on aga väga vastuoluline "amet" - Stalker on kibestunud ja tühi inimene, kellel ei ole reaalses maailmas enam mitte midagi, kellel puuduvad sõbrad ning kellel puudub võime tunda õnne. Tema pelgupaigas saab Tsoon, kus ta saab olla täielikus vaikuses ning kus mingi üleloomulik särin hoiab teda eemal kogu öökimaajavast reaalsusest. Filmi lõpus on eriti huvitav jälgida tema kõhklemist, kui Kirjanik paneb kahtluse alla Tsooni võimsuse ja Ruumi reaalsuse - võib täheldada, et Stalkeri silmis kadus säde ning ta muutus täiesti melanhoolseks ning arvatavasti oleks temaga võinud juhtuda sama mis juhtus Okasseaga - kujuteldav tegelane, kes oli väidetavalt Stalkeri sõber ja kes tõmbas ennast oksa, vaatamata sellele et ta sai tänu Ruumile osaks suurele hulgale rahale ning ta oli pealtnäha täiesti õnnelik inimene.
 Lisaks olid filmis ka kaks suhteliselt kõrvalist, ent väga olulist tegelast - Pärdik ja Stalkeri naine. Stalkeri naine oli väga vaevatud abikaasa, kuna Stalkerit ei huvitanud absoluutselt tema perekonna hüvang, ent Stalkeri naine uskus, kuid mitte Tsooni - ta uskus armastusse. Tema lõpumonoloog selgitas väga hästi, et vaatama kõigele sitale, milles nad oma mehega on, säilib nende vahel armastus ning lisaks on ju neil veel ka tütar Pärdik. Pärdik on Stalkeri tütar, kes on Tsooni mõjutusel halvatud, kuid keda hoitakse kui silmatera - ta on justkui ainus reaalne kinnitus Tsoonist ning selle võimsusest. Eriliselt külmavärinaid tekitav oligi filmi lõpp, mil selgus, et Pärdikul on telekineetilised võimed. Tegelikult võiks aga veel pikalt-pikalt heietada sellest teatavast peremudelist - Stalkeril oli Usk, Pärdik oli Kinnitus ja Stalkeri naine oli vahelüli, kes vaatamata oma naivismile ja teatavale mõttetusele oli siiski ilmale toonud ainsa tõelise kinnituse Tsoonist.
Samas ei tohi aga filmi juures unustada suurepärast õhustikku - põhiline osa meeleolus ja kütkestavuses ongi just õhustikul. Suurepäraselt valitud keskkond, kes sumbatakse läbi vöökohani ulatuva rohustikku ning ronitakse läbi roostetanud ning rüvetatud kanalisatsioonitorude, hiilitakse ringi poolenisti lagunenud majades, hoitakse hinge kinni liivalõksu ruumis ja niiviisi võiks veel pikalt jätkata. Selles õhustikus on aga väga suur osa ka eestlastel - suur osa filmist ongi filmitud just Eestis. See peakski inimesi motiveerima kaema üle seda suurepärast teost - mingil määral võib seda pidadagi Eesti kultuuri pärliks, vaatamata sellele et filmi autoriks on Venemaa kõige omanäolisem režissöör.
Õhustikus mängivad olulist osa ka pisikesed detailid, mille märkamise üle tunned lihtsalt puhast lapsikut rõõmu - näiteks nälkjas ronimas mööda magava Stalkeri kätt, Eesti ühekroonine münt lebamas vees Ristija Johannese ikooni kõrval, lendlevad kärbsed jne.
 Oluline on aga ka teada, kust pärineb idee teha taoline film - Tarovsky on võtnud aluseks küll raamatu Roadside Picnic, aga reaalne inspiratsioon tulenes 1957. toimunud tuumaõnnetusest Chelyabinskis. Mitmed inimesed arvavad naiivselt, et Tarovsky on teinud filmi Chernobyli ainetel, ent suhteliselt keeruline on teha filmi millegi mõjutusel, kui see asi toimus alles 7 aastat hiljem - telepaatilised võimed võivad muidugi eksisteerida, aga see on utoopia.
 Kindlasti ei ole see film mõeldud kõigile - teades tänapäeva inimeste filmilisi eelistusi eesrinnas Avatari ja Harry Potteriga, siis ei imestaks kui inimesed selle filmi vaatamisest esimese paarikümne minutiga loobuksid - see film ei ole just kuigi vaatemänguline ning kaasakiskuv, ent ma võin kindlalt väita, et on veel siiski suur hulk inimesi, kes eelistavadki ulmefilmi, millel on need omadused, mida täidab see film - teadmatus, psüholoogilisus, karakterite arenemine psüholoogilises mõttes filmi jooksul ja inimlähedane õhustik. Samas ei pruugi see film meeldida aga ka neile, kellel istus raamat väga - on tunda küll sügavat sarnasust, aga raamat oli siiski tõeline möll võrreldes filmiga ning raamatus oli kasutatud ikkagi rohkem taoliselt ülevoolavat actionit, mis filmis aga täielikult puudus. Kõik eelpool mainitud asjad tekitavadki kokku selle, et ma võin julgelt nimetada seda filmi enda üheks lemmikfilmidest - lisaksin meeleldi siia ka portsu tsitaate, mis toovad igal kuulmisel kananaha ihule, kuid kahjuks ei leia ma veebist venekeelseid tsitaate. Vähemalt toob see film uue vaatenurga tuhandetele utoopilistele lugudele soovide täitmisest - Kirjanik jõudis pärast heietusi järeldusele, et Ruum täidab su salasoovi, mis peitub su hinges, lukustatuna nii sügavale kui võimalik, mitte pealiskaudse soovi, mis võib peituda su kusagil ajusopis ning mis peegeldab sinu hetkevajadust. Kiitust väärib ka kindlasti see sütikmust koer Tsoonist, kes hakkas Stalkeri sabas käima - tema oli kindlasti filmi kõige kõhedusttekitavam tegelane, kuna on võimatu teada, mis võib peituda Tsoonist pärinevas tegelases kusagil sügaval...  Üks kõigi aegade parimaid filme - suurepärane meeleolu, karakterid ja meeliülendav muusika
Nii üleval olev pilt kui all olev pala on ühed ikoonilisemad asjad kogu filmist